Na co zwracają uwagę obserwatorzy podczas oceny bramkarza?

Na co zwracają uwagę obserwatorzy podczas oceny bramkarza?

Czy uważacie że rozgrzewka przedmeczowa jest istotna dla skauta? Czy zastanawialiście się kiedyś na co zwraca uwagę skaut obserwujący bramkarza podczas meczu? Czy gra nogami jest ważna? Zapraszam do przeczytania tego krótkiego artykułu, który przedstawi Wam część cech na które zwracają skauci. Niestety aby w bardzo szczegółowy i obszerny opisać ten temat potrzebowalibyśmy bardzo dużo czasu dlatego postaramy się go uprościć.

 

Znaczenie rozgrzewki przedmeczowej dla skauta

Podczas rozgrzewki zawodnik ma bardzo dużo kontaktów z piłką często więcej niż w meczu i jest to bardzo dobrą okazją dla skauta aby móc ocenić umiejętności zawodnika. Ponadto podczas rozgrzewki przedmeczowej skauci obserwują zaangażowanie zawodnika, dokładność wykonywanych ćwiczeń, a także jego koncentrację na meczu.

Ocena samego bramkarza podczas rozgrzewki jest również istotna z tego względu, że w tym czasie bramkarz ma bardzo dużo pracy, dużo celnych strzałów, na pewno więcej niż w meczu i to jest bardzo wartościowe w kontekście jego oceny.

 

Przykładem tego jest Arsenal Londyn.

“Arsenal to specyficzny klub, który przy doborze bramkarza zawsze zwracał uwagę nie tylko na to, jak ten spisuje się podczas meczu. Kiedy skaut tego klubu przyjeżdżał na Legię, by obserwować Łukasza Fabiańskiego (trafił do Londynu w 2007 roku), oglądał go głównie w trakcie rozgrzewki. Kiedy zaczynał się mecz, najczęściej wychodził ze stadionu.” (Źródło: Onet.pl)

 

Rozgrzewka bramkarza jest wartościową informacją dla skauta. Oczywiście bardzo ważna jest dyspozycja bramkarza podczas meczu.

 

Warunki Fizyczne

Zagraniczne kluby piłkarskie preferują bramkarzy o wzroście minimum 187 cm, ale zdarzają się również wyjątki. Taką informację otrzymałem z jednej z topowej agencji menadżerskiej w Polsce i odnosiła się ona do wyjazdów na testy do Wielkiej Brytanii i Niemiec. Oczywiście jeśli jest się niższym to nie skreśla naszych szans na dostanie się do topowych zespołów. Moim zdaniem powoli wraca moda na niższych bramkarzy.

Po prostu na tej pozycji wyżsi bramkarze mają większy zasięg, niżsi muszą to nadrabiać ta pozostałymi cechami.

Na pewno jeśli ma się 190 cm wzrostu lub więcej to nie oznacza, że zostanie się klasowym bramkarzem bez pracy.

 

Oczywiście istnieją wyjątki kiedy niższy zawodnik gra w topowych ligach, ale wtedy dysponuje on wysokimi umiejętnościami, które pozwalają mu zniwelować wadę niższego wzrostu. Dlatego wzrost nie przekreśla bramkarza, ale wiele klubów nadal preferuje wyższych golkiperów.

Koordynacja ruchowa

Ważnym elementem dla obserwatora jest zwinność, praca nóg oraz gibkość zawodnika.Zwinność/praca nóg to podstawa do skutecznych interwencji, tym bardziej dla niższych bramkarzy. W tym miejscu możesz zastanowić się ile jesteś w stanie kroków wykonać (w prawo lub w lewo) zanim odbijesz się do interwencji przy mocnym uderzeniu. Możesz zwrócić uwagę na to podczas oglądania innych bramkarzy. Ponadto bramkarz musi być bardzo sprawny i bez problemów wykonywać różne ćwiczenia akrobatyczne.

Jakub Stolarczyk przed transferem do Leicester City.

Refleks

Wysoka szybkość reakcji bramkarza to cecha charakteryzująca najlepszych golkiperów.

Chwyt piłki

Technika chwytu piłki po ziemi, po koźle lub półgórnej.

Ustawienie/poruszanie się w bramce

Kolejny ważny element, który pomaga bramkarzowi w dobrych interwencjach. Dobre skracanie kąta to zwiększanie szans na obronę.

Gra na linii

Bardzo istotna cecha bo bramkarz jest rozliczany z obronionych strzałów i straconych bramek.

Obrona jeden na jeden

Ważna umiejętność.

Gra na przedpolu, odwaga, czytanie gry

Coraz ważniejsze dla obserwatorów jest granie na przedpolu 3m, 5m, 7m a także przecinanie podań prostopadłych lub za plecy obrońców. To wiąże się z odwagą a także z czytaniem gry. Jest to podstawowy warunek, który musi spełnić topowy bramkarz.

Komunikacja z zespołem

Bramkarz powinien być przywódcą i kierować przynajmniej obrońcami i defensywnymi pomocnikami podczas całego meczu niezależnie od wyniku. Musi również komunikować o tym że wychodzi do dośrodkowań.

Technika Bramkarska

Jest ważna dla obserwatora, ale można ją nadrobić poprzez specjalistyczny trening.

Gra nogami

W dzisiejszych czasach bramkarz musi grać dobrze nogami, celnie wznawiać grę z ziemi a także szybko i celnie wznawiać grę z ręki (wolej boczny). Powinien domagać się piłki od obrońców w momencie kiedy obrońcy są atakowani przez przeciwników, w ten sposób mogą wycofać do bramkarza piłkę i uspokoić grę.

Skoczność

Ważna cecha, tym bardziej dla niższych bramkarzy.

Podejmowanie dobrych decyzji

Proces decyzyjny zawodnika jest istotny, ponieważ pomimo dobrych umiejętności zawodnik może podejmować złe decyzje, które wpływają na popełniane błędy.

Reakcja po błędzie

Na tej pozycji, często błąd wiąże się ze strata bramki i ważne jest jak zawodnik reaguje po popełnieniu takiego błędu. Czy potrafi utrzymać koncentrację i zapomnieć o błędzie.

Charakter zawodnika

Pewność siebie, zaangażowanie, mentalność zwycięzcy, samodyscyplina i ambicja to kilka z cech pozwalających na osiągniecie sukcesu.

Czy Twoim zdaniem coś jeszcze jest ważnego i na miejscu skauta zwróciłbyś na to uwagę? Pisz w komentarzu.

 

Podsumowując trzeba zwrócić uwagę, że bardzo dużo czynników wpływa na ostateczną opinię skauta na temat bramkarza i nie ogranicza się to jedynie do bronienia strzałów. Gra nogami, komunikacja z zespołem czy czytanie gry to tylko część oczekiwań względem bramkarza. Na tej pozycji jest o tyle łatwiej że bramkarz trenuje indywidualnie z trenerem bramkarzy i dlatego częściej wybija się z Polskiej ligi aniżeli zawodnicy z pola.

 

Dodaj komentarz